Kontakt

Szkółka roślin ozdobnych

' Bergenia '

Kokotów 574

32-002 Węgrzce Wielkie k/Krakowa

e-mail:

bergenia@kwietnik.com.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Kwiaty wieloletnie

Kwiaty wieloletnie

 

Kwiaty jednoroczne, dwuletnie i byliny - porównanie

 

Przy wybieraniu kwiatów wieloletnich często można natknąć się na określenia „bylina”, „roślina dwuletnia” czy „roślina jednoroczna”. Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ to właśnie one służą do określenia, jak długo dana roślina będzie zdobiła ogród.

Oczywiście, optymalnym wyborem są rośliny wieloletnie rosnące jak najdłużej, jednak nie każdy gatunek ma takie właściwości.

 

Kwiaty wieloletnie - rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny

 Kwiaty jednoroczne

Są to rośliny, które przechodzą pełen cykl rozwojowy w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, a następnie giną – obumierają ich części nadziemne i podziemne, natomiast pozostają po nich nasiona. W związku z tym trzeba pamiętać w ich przypadku o corocznym wysiewaniu nasion na nowo – albo bezpośrednio do gruntu, albo też do rozsady. Potrzebują one więcej uwagi i zaangażowania.

 

Wśród popularnych kwiatów jednorocznych znajdują się m. in. takie gatunki jak:

kosmos, nasturcja, lewkonia, nagietek, kocanka, aksamitka.

Aksamitka

aksamitka (Tagetes)

Lewkonia

lewkonia (Matthiola)

Nagietek

nagietek (Calendula)

 Kwiaty dwuletnie

 Kwiaty i rośliny dwuletnie czy też dwuroczne potrzebują z kolei dwóch okresów wegetacyjnych do pełnego cyklu rozwojowego. W pierwszym roku wytwarzają pędy i liście, w drugim – nasiona, po czym zamierają. Nie są wymagające w uprawie, zwłaszcza te gatunki, które zaadaptowały się do naszych warunków klimatycznych, chociaż zaleca się ich okrywanie na zimę. Rośliny dwuletnie chętnie sadzone są w donicach, skrzynkach, kwietnikach.

 

Wśród popularnych kwiatów dwuletnich znajdują się m. in. takie gatunki jak:

bratek ogrodowy, naparstnica, niezapominajka, stokrotka, goździk, malwa.

 

Nizapominajka błotna

niezapominajka błotna (Myosotis palustris) (kliknij...)

Naparstnica

naparstnica (Digitalis) (kliknij...)

Stokrotka

stokrotka (Bellis) (kliknij...)

 Byliny

Są to rośliny żyjące więcej niż dwa lata, zwykle wieloletnie. Zalicza się do nich kwiaty, których część nadziemna obumiera w okresie zimowym, natomiast za jej przetrwanie odpowiedzialne są kłącza, cebule czy korzenie chronione glebą, które odtwarzają kwiat na wiosnę. Byliny są zróżnicowane pod kątem potrzeb klimatycznych, glebowych i innych. Nasza szkółka roślin ozdobnych oferuje Państwu głównie byliny w doniczkach –łatwe w sadzeniu.

 

Wśród popularnych bylin znajdują się m. in. takie gatunki jak:

bergenia, pysznogłówka, dzielżan, jeżówka, tawułka, pierwiosnek, konwalia, aster czy chryzantema, ale również ogromna ilość roślin do ogrodów skalnych.

Bergenia

bergenia (Bergenia) (kliknij...)

Pysznogłówka

pysznogłówka (Monarda) (kilknij...)

dzielżan

dzielżan (Helenium) (kliknij...)

jeżówka

jeżówka (Echinacea) (kliknij...)

tawułka

tawułka (Astilbe) (kliknij...)

pierwiosnek

pierwiosnek (Primula) (kliknij...)

aster

aster (Aster) (kliknij...)

chryzantema

chryzantema (Chrysanthemum) (kliknij...)

Kwiaty wieloletnie bez wątpienia zawsze są dobrym wyborem, gdy chcesz, by Twój ogród zachwycał, a jednocześnie masz świadomość, że nie dysponujesz wystarczająca ilością czasu, by spędzać wiele godzin i dni na ich pielęgnacji. Kwiaty te charakteryzują się pewnymi specyficznymi cechami, które sprawiają, że raz zasadzone przez kilka lat będą się odradzać i co roku, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, zachwycać swoimi barwami i kształtem.


Przystępując do aranżacji swojego ogrodu i planowania, jak rozmieścić nasze kwiaty wieloletnie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, jeśli wiele czasu spędzasz w ogrodzie w dużym towarzystwie, zadbaj o odpowiednią ilość miejsca na fotele, stolik czy po to, aby móc swobodnie przejść. Nie nasycaj każdego kawałka przestrzeni kwiatami wieloletnimi. Jest to pierwszy i podstawowy błąd wielu początkujących ogrodników, którzy sądzą rośliny w każdym wolnym miejscu, spekulując jaka część z nich rzeczywiście zakwitnie. W efekcie bardzo łatwo jest o przesycenie przestrzeni roślinnością.


Wybierając kwiaty wieloletnich, skonsultuj z kimś rodzaj gleby w swoim ogrodzie. Profesjonalny ogrodnik doradzi Ci, jakie rośliny będą najłatwiej i najpiękniej kwitły w Twoim ogrodzie, pomoże też rozplanować ich ułożenie tak, by nie szkodziły sobie nawzajem. Często niestety bywa tak, że nie posiadając odpowiedniej wiedzy, sadzimy obok siebie rośliny, które nie powinny znaleźć się w sąsiedztwie i w ten sposób tracimy aż dwa rodzaju kwiatów wieloletnich w swoim ogrodzie. Dodatkową stratą jest tutaj czas, przeznaczony na ich zasadzenie.
Istnieje wiele poradników na temat prowadzenia własnego ogrodu, wśród nich wiele skupia się na tematyce kwiatów wieloletnich. Przedstawione są porady, jak dbać o nie, by każde roku zachwycały swoim ubarwieniem i by intensywnie kwitły. Gust ogrodników jest wyjątkowo zróżnicowany ze względu na niemal nieograniczoną ilość dostępnych roślin. Jednak istnieje kilka gatunków, które niezmiennie cieszą się popularnością i budzą zachwyt w każdy, nawet w osobach, które nie są z ogrodnictwem i roślinnością za pan bart.


Pośród najpiękniejszych kwiatów wieloletnich wymienić można bergenię czy kroplik ogrodowy, który odznacza się bardzo egzotycznym wyglądem i urozmaici każdy ogród. Dużą popularnością cieszy się także akebia pięciolistkowa, która charakteryzuje się ciemnymi, purpurowymi kwiatami oraz oryginalnie wyglądającymi owocami. Jeśli chcesz zaskoczyć gości swoim ogrodem, wybierz właśnie akebię. Nie ma ona bardzo dużych wymagań, chociaż zimą należy zadbać, by za bardzo nie przemarzła.


Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością przestrzeni w swoim ogrodzie, wybierz rabaty. Choć często można spotkać się z rabatami nieprzemyślanymi, w których króluje głównie chaos, wiele z nich jest tez pięknych. Rabata zagospodarowana kwiatami wieloletnimi każdego roku będzie cieszyć Twoje oczy, możesz ją tez uzupełniać roślinami jednosezonowymi, ponieważ oczywiście nie wszystkie odrodzą się następnej wiosny.

Życzymy udanych zakupów !

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl