Kontakt

Szkółka roślin ozdobnych

' Bergenia '

Kokotów 574

32-002 Węgrzce Wielkie k/Krakowa

e-mail:

bergenia@kwietnik.com.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Informujemy, że od 10 do 24 czerwca będzie trwała przerwa produkcyjna.

W tym okresie nie będzie możliwości składania zamówień.

Zapraszamy od 25 czerwca.

 Zamówienia złożone do 10 czerwca zostaną oczywiście zrealizowane 

 mimo przerwy.  

Rośliny wieloletnie

Rośliny wieloletnie

 

Kwiaty jednoroczne, dwuletnie, byliny.

Doradzamy jakie kwiaty wieloletnie wybrać, by nasz ogród prezentował się

efektownie przez cały sezon.

 

Rośliny jednoroczne

Rośliny jednoroczne, to takie, które przechodzą pełen cykl rozwojowy w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, a następnie giną – obumierają ich części nadziemne i podziemne, natomiast pozostają po nich nasiona. W tym samym roku są wysiane do gleby, wzrastają, zakwitają, wydają nasiona i zamierają. W związku z tym trzeba pamiętać w ich przypadku o corocznym wysiewaniu nasion na nowo – albo bezpośrednio do gruntu, albo też do rozsady. Potrzebują one więcej uwagi i zaangażowania.

Aksamitka

aksamitka (Tagetes)

Lewkonia

lewkonia (Matthiola)

Nagietek

nagietek (Calendula)

 Kwiaty dwuletnie

Rośliny dwuletnie potrzebują z kolei dwóch okresów wegetacyjnych do pełnego cyklu rozwojowego. W pierwszym roku wytwarzają pędy i liście, w drugim – nasiona, po czym zamierają. Nie są wymagające w uprawie, zwłaszcza te gatunki, które zaadaptowały się do naszych warunków klimatycznych, chociaż zaleca się ich okrywanie na zimę. Rośliny dwuletnie chętnie sadzone są w donicach, skrzynkach, kwietnikach.

 

Wśród popularnych kwiatów dwuletnich znajdują się m. in. takie gatunki jak:

  • bratek ogrodowy
  • naparstnica
  • niezapominajka
  • stokrotka
  • goździk
  • malwa

 

Niezapominajka błotna

niezapominajka błotna (Myosotis palustris) (kliknij...)

Naparstnica

naparstnica (Digitalis) (kliknij...)

Stokrotka

stokrotka (Bellis) (kliknij...)

 Byliny

Są to rośliny żyjące więcej niż dwa lata, zwykle wieloletnie. Zalicza się do nich kwiaty, których część nadziemna obumiera w okresie zimowym, natomiast za jej przetrwanie odpowiedzialne są kłącza, cebule czy korzenie chronione glebą, które odtwarzają kwiat na wiosnę. Byliny są zróżnicowane pod kątem potrzeb klimatycznych, glebowych i innych. Nasza szkółka roślin ozdobnych oferuje Państwu głównie byliny w doniczkach –łatwe w sadzeniu.

 

Wśród popularnych bylin znajdują się m. in. takie gatunki jak:

bergenia, pysznogłówka, dzielżan, jeżówka, tawułka, pierwiosnek, konwalia, aster czy chryzantema, ale również ogromna ilość roślin do ogrodów skalnych.

Bergenia

bergenia (Bergenia) (kliknij...)

Pysznogłówka

pysznogłówka (Monarda) (kilknij...)

dzielżan

dzielżan (Helenium) (kliknij...)

jeżówka

jeżówka (Echinacea) (kliknij...)

tawułka

tawułka (Astilbe) (kliknij...)

pierwiosnek

pierwiosnek (Primula) (kliknij...)

aster

aster (Aster) (kliknij...)

chryzantema

chryzantema (Chrysanthemum) (kliknij...)

Rośliny wieloletnie bez wątpienia zawsze są dobrym wyborem, gdy chcesz, by Twój ogród zachwycał, a jednocześnie masz świadomość, że nie dysponujesz wystarczająca ilością czasu, by spędzać wiele godzin i dni na ich pielęgnacji. Kwiaty te charakteryzują się pewnymi specyficznymi cechami, które sprawiają, że raz zasadzone przez kilka lat będą się odradzać i co roku, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, zachwycać swoimi barwami i kształtem.


Przystępując do aranżacji swojego ogrodu i planowania, jak rozmieścić nasze kwiaty wieloletnie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, jeśli wiele czasu spędzasz w ogrodzie w dużym towarzystwie, zadbaj o odpowiednią ilość miejsca na fotele, stolik czy po to, aby móc swobodnie przejść. Nie nasycaj każdego kawałka przestrzeni kwiatami wieloletnimi. Jest to pierwszy i podstawowy błąd wielu początkujących ogrodników, którzy sądzą rośliny w każdym wolnym miejscu, spekulując jaka część z nich rzeczywiście zakwitnie. W efekcie bardzo łatwo jest o przesycenie przestrzeni roślinnością.


Wybierając rośliny wieloletnie, skonsultuj z kimś rodzaj gleby w swoim ogrodzie. Profesjonalny ogrodnik doradzi Ci, jakie rośliny będą najłatwiej i najpiękniej kwitły w Twoim ogrodzie, pomoże też rozplanować ich ułożenie tak, by nie szkodziły sobie nawzajem. Często niestety bywa tak, że nie posiadając odpowiedniej wiedzy, sadzimy obok siebie rośliny, które nie powinny znaleźć się w sąsiedztwie i w ten sposób tracimy aż dwa rodzaju kwiatów wieloletnich w swoim ogrodzie. Dodatkową stratą jest tutaj czas, przeznaczony na ich zasadzenie.
Istnieje wiele poradników na temat prowadzenia własnego ogrodu, wśród nich wiele skupia się na tematyce kwiatów wieloletnich. Przedstawione są porady, jak dbać o nie, by każde roku zachwycały swoim ubarwieniem i by intensywnie kwitły. Gust ogrodników jest wyjątkowo zróżnicowany ze względu na niemal nieograniczoną ilość dostępnych roślin. Jednak istnieje kilka gatunków, które niezmiennie cieszą się popularnością i budzą zachwyt w każdy, nawet w osobach, które nie są z ogrodnictwem i roślinnością za pan bart.


Pośród najpiękniejszych roślin wieloletnich wymienić można bergenię czy kroplik ogrodowy, który odznacza się bardzo egzotycznym wyglądem i urozmaici każdy ogród. Dużą popularnością cieszy się także akebia pięciolistkowa, która charakteryzuje się ciemnymi, purpurowymi kwiatami oraz oryginalnie wyglądającymi owocami. Jeśli chcesz zaskoczyć gości swoim ogrodem, wybierz właśnie akebię. Nie ma ona bardzo dużych wymagań, chociaż zimą należy zadbać, by za bardzo nie przemarzła.


Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością przestrzeni w swoim ogrodzie, wybierz rabaty. Choć często można spotkać się z rabatami nieprzemyślanymi, w których króluje głównie chaos, wiele z nich jest tez pięknych. Rabata zagospodarowana roślinami wieloletnimi każdego roku będzie cieszyć Twoje oczy, możesz ją tez uzupełniać roślinami jednosezonowymi, ponieważ oczywiście nie wszystkie odrodzą się następnej wiosny.

Życzymy udanych zakupów !

 

Wybieramy odpowiednie rośliny do ogrodu i na taras

 

Przed zakupem roślin wieloletnich, przeznaczonych czy to do ogrodu, czy na taras lub balkon warto zawsze zastanowić się nie tylko nad tym, jaki wygląd ma mieć ta zielona przestrzeń, ale również pod uwagę należy wziąć podstawowe zasady doboru drzew, kwiatów, krzewów czy traw.

 

Piękny Ogród

 rys. Przykładowa kompozycja ogrodu

 Projekt to podstawa

 

Na początek zawsze przyda się projekt ogrodu, tarasu, balkonu. Gdy działka jest pusta, należy rozpocząć od sadzenia największych roślin – drzew, krzewów, dopiero potem przechodząc do tych drobnych. Stworzą one specjalny szkielet, który posłuży do dalszego planowania.

 

Projekt ogrodu

rys. Projekt ogrodu

 

rys. Sadzenie drzew

 

Sadzenie roślin

rys. Sadzenie krzewów

 Rośliny łatwe w uprawie – idealne dla początkujących

Osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie roślin, nie powinny decydować się na te wymagające. Warto wtedy pod uwagę brać między innymi: intensywność nawożenia i podlewania, konieczność przycinania rośliny, jej odporność na mróz. Dotyczy to również osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się roślinnością, ale jednocześnie chciałyby, aby była ona jak najpiękniejsza.

 

krwawnik (Achillea)

krwawnik (Achillea) (kliknij...)

brunnera (Brunnera)

brunnera (Brunnera) (kliknij...)

dzwonek (Campanula)

dzwonek (Campanula) (kliknij...)

bodziszek (Geranium)

bodziszek (Geranium) (kliknij...)

liliowiec (Hemerocallis)

liliowiec (Hemerocallis) (kliknij...)

żurawka (Heuchera)

żurawka (Heuchera) (kliknij...)

funkia (Hosta)

funkia (Hosta) (kliknij...)

wiesiołek (Oenothera)

wiesiołek (Oenothera) (kliknij...)

szałwia (Salvia)

szałwia (Salvia) (kliknij...)Sprawdź rodzaj gleby

Żeby ograniczyć ryzyko nieprzyjęcia się roślin i ich słabego wzrostu, warto przebadać glebę, która będzie obsadzona. Pod uwagę należy wziąć rodzaj gleby oraz jej kwasowość (pH), którą można zmierzyć dostępnymi w sklepach ogrodniczych zestawami. Wyróżnia się takie gleby jak: ciężka – gliniasta i wilgotna, średnia – piaszczysto-gliniasta średnio wilgotna, lekka – piaszczysta i sucha.

 

Test pH gleby

rys. Zestaw do badania kwasowości gleby

Rodzaje gleby

 rys. Przykładowe rodzaje gleby - piaszczysto-gliniasta, piaszczysta, gliniasta, próchniczaNie zapominaj o właściwym stanowisku

Wszystkie rośliny mają odpowiednie stanowiska wzrostu – gdy posadzi się je na stanowiskach innych od zalecanych, nie będą prawidłowo rosły. To najróżniejsze wymagania: odpowiednia gleba, nasłonecznienie, właściwa wilgotność, czyli także częstotliwość podlewania. Rośliny wieloletnie o podobnych wymaganiach najlepiej sadzić koło siebie, ale pamiętać o tym, by nie zestawiać tych bardzo ekspansywnych z rosnącymi słabiej.

 

Podlewanie ogrodu

rys. Podlewanie ręczne

Zraszanie ogrodu

 rys. Podlewanie automatyczneKupuj w zaufanych szkółkach

Najlepszym miejscem, aby zaopatrzyć się w rośliny, jest szkółka roślin ozdobnych. To tutaj są one uprawiane w odpowiednich warunkach i nie są transportowane godzinami do sklepów, co wpływa na ich lepszy stan. Przy wybieraniu roślin warto zwrócić uwagę, czy wyglądają dorodnie, nie mają uschniętych liści, nalotu czy przebarwień i plam.

 

Szkółka roslin ozdobnych

rys. Szkółka roślin ozdobnych - uprawa bylin w pojemnikach

Szkółka roślin ozdobnych

rys. Szkółka roślin ozdobnych - sadzonki przygotowane do transportu

 

Są wśród nas osoby, które mają naturalną, wrodzoną potrzebę obcowania z naturą i z kwiatami. Pragną oni kontaktu z przyrodą, przyjemnością są dla nich są długie spacer po kwiecistych i pełnych bujnej roślinności ogrodach i parkach. Takie osoby często wiążą z roślinnością również swoje życie zawodowe – zostają ogrodnikami lub otwierają własne kwiaciarnie. Jeśli tak się nie dzieje, pozostaje im zakładanie własnych ogrodów i hodowanie roślin dla prywatnej satysfakcji. Pośród wszystkich osób, dla których rośliny są pasją, największym powodzeniem cieszą się rośliny wieloletnie, które można hodować przez kilka, a czasem nawet kilkanaście lat, z roku na rok osiągając coraz większą satysfakcję z obserwowania ich rozwoju, wzrostu i zachodzących w nich zmian.


Rośliny wieloletnie znajdują się wszędzie wokół nas, często nie wymagają żadnego wysiłku i pracy, a mimo to co roku kwitną i zachwycają swoja urodą. W każdym ogrodzie można odnaleźć takie rośliny, ponieważ przy niewielkim nakładzie pracy można każdego roku cieszyć się ich ogromnymi walorami dekoracyjnymi. Niewielkie zabiegi mogą natomiast sprawić, że rośliny będą zachwycały swoim wyglądem jeszcze bardziej.


Rośliny wieloletnie, czyli inaczej byliny, mają pewne specyficzne cechy, które powodują, że rośliny te odradzają się co roku nawet przez kilka lat. Rośliny takie bezpiecznie zimują, i chociaż warstwa wierzchnia co roku obumiera, ich organy spichrzowe, na przykład cebula, pozwalają na to, by po okresie wegetacyjnym roślina odrodziła się na nowo.


Byliny są bardzo zróżnicowane i tak naprawdę przez cały rok na każdym niemal kroku możemy się z nimi spotkać, jednak podobnie jak większość roślin w naszym klimacie, okres największego rozkwitu i najpiękniejszego ubarwienia ma miejsce wiosna i latem. Oprócz walorów dekoracyjnych rośliny wieloletnie mają w przyrodzie swoją funkcję i pełnią istotną rolę w środowisku naturalnym.
Jeśli chcemy, by nasz ogród był naprawdę piękny i zachwycający, ale ze względu na nadmiar obowiązków nie dysponujemy wystarczająca ilością czasu, by spędzać w ogrodzie wiele godzin na pielęgnacji swoich roślin, warto pomyśleć właśnie o bylinach, ponieważ naprawdę jest w czym wybierać. Możemy wybierać spośród roślin wieloletnich o najróżniejszych kolorach i kształtach. W rankingu najpiękniejszych roślin długoletnich wysoko plasować będą się na pewno floksy, dalie, hortensje, werbeny i oczywiście krwawnik. Niemniej jednak w dużej mierze zależy to od indywidualnych upodobań. Nie zawsze możemy też mieć stuprocentową pewność, że zasadzona przez nas roślina wieloletnia rzeczywiście przetrwa kilka sezonów, zależy to od gleby i innych warunków. Niemniej jest to idealny wybór dla osób, które marzą, by ich domy otoczone były przez piękne, bujne i zachwycające kolorami roślinności ogrody.


Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, nie unikaj porad specjalistów, którzy jako pasjonaci zawsze służą radą, jaką roślinę powinieneś wybrać, kiedy ją zasadzić i jak dbać o nią, aby przezimowała i kolejnego roku na nowo zachwyciła swoim rozkwitem.

 

Życzymy udanych zakupów !

Zapisz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl